decorCompetitionsdecor

COMPETITIONS SHOW SCHEDULE


Wed, Oct 10
  • ABERNATHY ARENA
  • Paso Fino Horse Exhibition - Day 1: 1pm
Thu, Oct 11
  • ABERNATHY ARENA
  • Paso Fino Horse Exhibition - Day 2: 11am
Fri, Oct 12
  • ABERNATHY ARENA
  • Youth Horse Show - Day 1: 5pm

  • NUTT CATTLE ARENA - JUNIOR DAIRY CATTLE
  • Dairy Heifer Project Yearling Classes: 9am
  • Dairy Heifer Project Sale: 11am
  • Dairy Heifer Scholarship Contest: 1pm
  • Junior Dairy Showmanship: 5pm
  • Youth Costume Class immediately following Junior Dairy Showmanship
Sat, Oct 13
  • ABERNATHY ARENA
  • Youth Horse Show - Day 2: 11am
  • SC Farm Bureau Federation Scholarship and SC Horsemen's Council Scholarship presentations during lunch period

  • NUTT CATTLE ARENA - DAIRY CATTLE
  • Open Jersey Show: 8am
  • Open Holstein Show: 11am
  • Open Guernsey, Brown Swiss, Ayrshire Shows: 2pm
  • Junior Dairy Evening Program begins at conclusion of Open Shows

  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Junior Swine Showmanship: 1pm
  • Junior Swine Show: 2pm
Sun, Oct 14
  • NUTT CATTLE ARENA - DAIRY CATTLE
  • Junior Jersey Show: 8am
  • Junior Holstein Show: 11am
  • Junior Guernsey, Brown Swiss, Ayrshire Shows: 1pm
  • SC Farm Bureau Federation Dairy Scholarship Presentation at conclusion of Junior Show

  • ABERNATHY ARENA
  • Youth Horse Show - Day 3: 12pm

  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Swine Costume Contest: 1pm
  • Open Swine Showmanship: 1:45pm
  • Open Swine: 2:30pm

  • MOORE BUILDING
  • Pumpkin Decorating Contest: 4pm
Mon, Oct 15
  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Swine Breeder Private Sale: 10am
Tue, Oct 16
  • ABERNATHY ARENA
  • FFA Tractor Pull: All Day

  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Barrows Weigh-In: 8am
  • Barrow Educational Contest: 10am
  • Youth Barrow Showmanship: 1pm
  • Adult Barrow Show: 2pm
  • Youth Barrow Show: 3pm
  • Barrow Awards & SC Farm Bureau Federation Swine Scholarship presentations: 4pm
Wed, Oct 17
  • No Events
Thu, Oct 18
  • NUTT CATTLE ARENA - BEEF CATTLE
  • Open Simmental: 9am
  • Open Hereford: 10am
  • Open Gelbvieh/Balancer: 11:30am
  • Open Crossbred & AOB: 1pm
  • Open Zebu-Based Breed & Crossbreeds: 2:30pm
  • Open Red Angus: 3:30pm
  • Open Sim Angus: 4:30pm

  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Open Sheep - Day 1: 10am
Fri, Oct 19
  • NUTT CATTLE ARENA - BEEF CATTLE
  • Open Angus: 9am
  • Open Santa Gertrudis: 10:30am
  • Open Shorthorn: 12pm
  • Open Charolais: 1:30pm
  • Supreme Champion Female Selection: 2:30pm
  • SC Farm Bureau Federation Beef Scholarship Judging Class: 4pm
  • Junior Beef Showmanship Contest: 4:30pm
  • Junior Beef Scholarship Quiz & Interviews: 6pm

  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Open Sheep - Day 2: 10am

  • ABERNATHY ARENA
  • Donkey & Mule Show - Day 1: 10am
Sat, Oct 20
  • NUTT CATTLE ARENA - JUNIOR BEEF CATTLE
  • Crossbred & AOB: 8am
  • Simmental: 9:30am
  • Charolais: 10am
  • Shorthorn: 11am
  • Angus: 12pm
  • Zebu-Based Breed & Crossbreeds: 1:30pm
  • Sim Agnus: 2:30pm 
  • Red Angus: 3pm
  • Hereford: 4:30pm
  • SC Farm Bureau Beef Scholarship Presentations: 6pm
  •  
  • ABERNATHY ARENA
  • Donkey & Mule Show - Day 2: 11am
  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Junior Doe Show: 12pm
  •  
  • HAMPTON PLAZA
  • 4-H Rabbit Showmanship: 10am
  • 4-H Poultry Showmanship: 10am
  •  
  • WLTX STAGE
  • Prince & Princess Pageant
Sun, Oct 21
  • SWINE, SHEEP, GOAT ARENA
  • Dairy Goat - Senior Doe Show: 12pm

  • NUTT CATTLE ARENA
  • Youth Meat Goat Show: 12:30pm
  • SC Farm Bureau Federation Youth Meat Goat Scholarship presentation at end of show

  • MOORE BUILDING
  • Youth Lego Contest: 4pm